top of page

У житті все має свою історію, свій початок, свій розвиток. Історію творять люди, а людей – школа. Школа – дім, до якого не можна входити без хвилювань, навіть якщо ти давно закінчив її. Здається, що з роками школа не змінюється, але це тільки здається. Роки залишають свій відбиток, бо і школа має свою історію.

У 1935 році за рішенням міської влади було розпочато будівництво школи № 28. Як згадував Іван Вікторович Ліщина, учитель фізики, якому було доручено контролювати будівництво, роботи здійснювалися без механізмів, з використанням ручної праці. Розчин подавали у відрах лебідкою, цеглу носили "козою" на плечах, котлован під фундамент копали вручну.

Урочисте відкриття школи відбулося 1 вересня 1936 року.

Зі спогадів Надії Іванівни Башенко: "У 1936 році старші класи 6-ї школи були переведені в приміщення нової 28-ї середньої школи, де я працювала до 1940 року. Першим директором 28-ї середньої школи був переведений з 6-ї школи Кмітевич Дмитро Миколайович. Другим директором був Дмитерко Сергій Іванович, третім – Безверхий. Завуч школи тов. Задорожній Іван Нестерович, хороший організатор і справжній наставник, зумів згуртувати колектив учителів та комсомольців школи, які в тісному контакті з батьками проводили велику виховну і навчальну роботу".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На фото: перший випуск 10-го класу Криворізької СШ № 28. 20.06.1937 р.

Перший ряд: Таніч Любов; Артеменко Галина; Солодун;далі двоє – невідомі.

Другий ряд: Шаблій Оксана Василівна, учитель хімії; учитель математики – прізвище, ім'я невідомі; Удовиченко, учитель фізики, Кмітевич Дмитро Миколайович, директор; Задорожний Іван Несторович, учитель історії;Березовський; Башенко Надія Іванівна, учитель російської мови; Анастасія Григорівна, учитель російської мови; Марина Трохимівна, учитель біології.

Третій ряд: Непомнящая, Верединський Юзеф Адольфович, учитель української мови; Дирій Микола; невідомий; Калініченко; Юрченко Володимир; невідома; Корогод; Панченко Григорій Іванович, учитель географії; Безверха Шура; Клемпарт; Володимир Григорович, учитель фізкультури.

П'ятий ряд: Панченко Іван; Співак Іван; невідома; Богомол Анатолій; Лещинський Михайло.

Фото подарував випускник школи Панченко Іван Мойсейович, колишній головний лікар 3-ї міськлікарні.

Зі спогадів Таніч Любов Тимофіївни, випускниці 1936 року, а згодом учительки 28-ї школи: "Училися добре. Під керівництвом учительки біології Марії Трохимівни Ковальової заклали сад, насадили в дворі школи квіти, декоративні кущі. Усі учні були великими патріотами своєї школи, намагалися все виконати якнайкраще. А юннати! Як вони дбайливо доглядали за квітами! По коридорах учні ніколи  не бігали, а в дворі школи завжди було чути дзвінкі голоси, жарти, ігри, сміх, співи свідчили про велику піонерську і комсомольську роботу в школі. Я щаслива, що навчалася в 10-му класі такої прекрасної школи".

Травень 1941 року. Педагогічний колектив зібрав на Останньому дзвонику кращих учителів та учнів школи. Така існувала традиція. Хто знав, що очікує країну наприкінці червня. На фотографії Діна Бригінець четверта зліва в першому ряду (в українській вишиванці), сьома – Діна Галенко. Перша справа  в середньому ряду – її мати, Одарка Миколаївна, біля неї завуч Оксана Шаблій, четверта – вчителька початкових класів Марія Халявко.

У період німецько-фашистської окупації в школі розміщувався штаб військової частини. Шкільні меблі були розбиті і винесені у сусідні двори. У класних кімнатах жили німецькі солдати, які нічого не жаліли для своїх зручностей, а тому за деякий час школа мала жалюгідний вигляд. У жовтні 1941 року було відновлено навчання в школі, яке тривало, утім, недовго: школу знову було передано військовій частині.

На фото: школа у період 1941 – 1945 рр. (кадри кінохроніки)

Відразу ж після визволення міста учителі Анастасія Григорівна Аврамова, Оксана Василівна Шаблій, Марина Трохимівна Ковальова, Одарка Михайлівна Ганенко та інші разом із учнями та батьками організували відновлення приміщення школи та підготовку до навчання. З дозволу райвиконкому було розібране приміщення початкової школи № 5, що знаходилася на вулиці Крутогірній.

Навчання відновилося 23 березня 1944 року. Директором школи було призначено Івана Микитовича Гальченка, завучем – Андрія Омеляновича Котеленця. Після того, як Гальченка І. М. було відкликано до лав Радянської армії, тимчасово обов'язки директора виконувала Самарченко, а пізніше – Марта Никифорівна Рябко. Завучами були Котелець А. О., Гальчук Г. А., Формальська Е. І., Максименко О. І., Потапенко Г. Ф., Ломоносова Л. В.

 

На фото: 4-й клас, 1945 – 1946 навчальний рік

Фото подарував Гончар Михайло Іванович, випускник школи 1950 року.

Зі спогадів В. С. Павліченко, учителя української мови і літератури:

"Війна закінчилася. Багато чоловіків не повернулися з фронтів, не вистачало робочих рук, тому на трудову вахту заступили діти.

Пригадую літо 1948 року. За наказом міського відділу освіти та райвиконкому учні 7-х класів нашої школи були направлені на збирання врожаю в село Христофорівку. 68 учнів і я, їхній керівник, працювали у три зміни. Комбайнів                        не було, тому доводилося в'язати снопи, зносити їх у копи, а потім перевозити на тік. Хлопці працювали на машині, що молотила хліб: подавали снопи.

Годували нас три рази на день. На сніданок і вечерю давали малосольні огірки  з хлібом, а на обід затірку або галушки. Спали ми у колишньому курнику, бо іншого місця не було – у селі все було розбито. Страшно навіть згадувати першу ніч, коли діти, стомлені, полягали спати, а їх обсіли курячі воші. Спати було неможливо, ми всі вийшли надвір і спали під відкритим небом. Але, незважаючи на такі важкі умови, жоден учень не скаржився, не відмовився працювати, бо кожен знав, що він допомагає своєму народу, своїй Батьківщині. Стомлені, але щасливі і радісні ми повернулися в школу, одержавши за свою роботу подяку від райкому партії та комсомолу".

 

На фото: перший клас 1949 року

Фото подарував Гончар Михайло Іванович, випускник школи 1950 року.

На фото: випускний, 7-й клас 1949 року

Фото подарував Гончар Михайло Іванович, випускник школи 1950 року.

На фото: 6-А клас, 1949 рік

 

Перший ряд: Рябко Боря, Омельченко Віталій, Виливанов Вітя, Гончар Мишко, Ярчук Жора, Маляренко Коля.

Другий ряд: Чудак Лариса, Мишеньова Лариса, Лепеха Ніна, Бугайов Олег, Кучер Муза, Тимченко Ніна, Рибакова Лана.

Третій ряд: Безверха Галя, третя і четверта зліва – Таніч Любов Тимофіївна, Павліченко Віра Сергіївна, Шоста і далі – Шаблій Оксана Василівна, Аврамова Анастасія Григорівна, Ковальова Марина Трохимівна, Твірський М. Д.

Четвертий ряд: Паламарчук Свєта, Каратаєва Валя, Аністрат Ніна, Басс Ліда, Брянцева Рая, Щоголь Галя, Лютан Люда, Сухомлин Тіна, Мельник Тамара.

П'ятий ряд: Мізюк Нона, Павленко Вася, Фаєнко Коля, Твердохліб Олег, Риков Олексій, Лобов Федя.

Фото подарував Гончар Михайло Іванович, випускник школи 1950 року.

 

 

На фото: випускний, 7-А клас, 1950 рік

Фото подарував Гончар Михайло Іванович, випускник школи 1950 року.

На фото: 4-й клас, 1952 рік

 

 

 

 

 

На фото: ексурсія в Київ, 1954 рік

Крайня справа – Потапенко Галина Федорівна. Друга зліва – Філіпенко (Лісовська) Валентина Петрівна, заврайвно. Друга у верхньому ряду – Павліченко Віра Сергіївна, перед нею – Кочмала Галина.

У серпні 1957 року семирічна школа стає десятирічною. Директором був призначений Бейлін О. Л., який працював до цього завучем середньої школи № 27. Завучем залишилась працювати Потапенко Г. Ф. Через рік директором школи був призначений Цвєтнов О. С.

 

На фото: випуск 1958 року, 10-Б клас

Велику допомогу у виховній роботі надавала бібліотека, в якій вперше в місті було організовано вільний доступ учнів до книг. Під керівництвом бібліотекаря Гуліди Поліни Андріївни з травня  до 1 вересня 1961 року проведено підготовчу роботу: створено роздільники (біля 300 шт.), підготовлено каталоги, організовано три бригади учнів-помічників бібліотекаря, які училися бібліотечної справи. У перші дні вересня 1961 року для учнів були проведені екскурсії в шкільну бібліотеку, під час яких школярі дізналися, як користуватися каталогом, вибирати книги на полицях, записувати їх у картки та ін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Досвід відкритого доступу учнів до книжок у бібліотеці поширювався в місті й області, внаслідок чого у 1962 році в нашій шкільній бібліотеці був проведений обласний семінар шкільних бібліотекарів.  

У серпні 1963 року школу було реорганізовано в середню політехнічну з виробничим навчанням (9 – 11 класи). 18 класів (з 1 по 8) було переведено в новозбудовану школу № 2, сюди ж перейшли класоводи і значна кількість учителів-предметників. 28-ма школа була доукомплектована вчителями шкіл №№ 21, 27, 60. Комплектація учнів проводилась за рахунок залишених з 28-ї школи, а також 9 – 11-х класів шкіл №№ 21, 27, 60, які були реорганізовані у восьмирічки.

Уважаемые господа, земляки!

В школе №28 я учился с 1968 по 1969 год.

Остались самые теплые воспоминания. 

Никогда не забуду свою первую учительницу — Варвару Федоровну. Во многом именно благодаря ей я получил путевку в жизнь.

Низкий ей поклон!

На фото в кружочке это я :)

 

С уважением,
Виктор ТРАВИН,
президент Коллегии правовой защиты,
ведущий программы «Право руля» на Авторадио.

1 класс.jpg
bottom of page